Łuszczyca - ranking preparatów wspomagających leczenie łuszczycy

Łuszczyca - ranking preparatów wspomagających leczenie łuszczycy

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Łuszczyca paznokci

Łuszczyca paznokci może towarzyszyć każdej postaci łuszczycy na skórze. Zmiany paznokciowe są charakterystyczne i dlatego stanowią ważny element diagnostyczny i różnicujący, czyli taki, który pozwoli rozpoznać łuszczycę wśród innych chorób skóry. W najłagodniejszej formie dochodzi do powstania nielicznych punktowych wgłębień na powierzchni płytki paznokcia. Paznokcie mają często brunatnożółte przebarwienia. Oba zjawiska, czyli zarówno powstanie bruzd jak i przebarwień są wynikiem nieprawidłowego procesu rogowacenia. Zmiany te mogą dotyczyć jednego paznokcia ręki lub stopy, ale zazwyczaj występują na kilku paznokciach, nawet przy niewielkim zajęciu skóry. Zaawansowane zmiany paznokciowe polegają na rozwarstwieniu się płytek, które są zgrubiałe, matowe, białawożółte, kruche oraz poprzecinane bruzdami poprzecznymi.

Jej objawom nie muszą towarzyszyć zmiany w okolicach wałów około paznokciowych, niekiedy jednak łuszczyca paznokci początkowe objawy tej choroby może prognozować zanokcica.

Często spotykanym defektem paznokci, występującym w przebiegu tej choroby są wyżłobienia w płytce paznokciowej, przebarwienia łożyska paznokcia (tzw. plamy oleju), oddzielanie się paznokci od łożyska czy zgrubienia podpaznokciowe. Najbardziej osłabione paznokcie są na skutek występowania kruchości i łamliwości płytki paznokcia. W niektórych przypadkach obserwuje się także "spełznięcie" paznokci.

Głównym preparatem stosowanym do leczenia miejscowego są maści zawierające kwas salicylowy, powodujące złuszczania nawarstwień rogowych i preparaty z cignoliną.

Obecnie najnowsze, najsilniej działające leki przeciw łuszczycy to środki fototoksyczne, pochodne witaminy A. Jak w wielu innych chorobach, tak i tu ogromną rolę przypisuje się diecie. Prawidłowe, zdrowe odżywianie wymaga zrezygnowania z tłuszczów zwierzęcych, większej ilości mięsa i tłustego nabiału. Za to nie powinno się zapomnieć o spożywaniu dużej ilości świeżych owoców, świeżych i gotowanych warzyw. Jednym z groźniejszych czynników ułatwiających rozwój choroby, a jednocześnie prostych do wyeliminowania jest alkohol i papierosy.

Bardzo dobre efekty daje naświetlanie chorych miejsc światłem spolaryzowanym – lampa bioptron.

Łuszczyca jest chorobą, którą można tylko podleczyć, ale wyleczyć się z niej nie da. Leczenie łuszczycy zależne jest od jej ciężkości. Stosuje się najczęściej:

  • kwas salicylowy
  • kwas borny
  • mocznik
  • dziegcie
  • cygnolina
  • pochodne wit. D3
  • pochodna wit. A
  • kremy sterydowe - krótko na niewielkie powierzchnie
  • oliwki, balsamy na bazie parafiny oraz lanoliny

Choroba ta jest dziedziczona. Prawdopodobieństwo wystąpienia łuszczycy u dzieci wynosi 25%, a jeśli oboje rodziców choruje 60%.